KAŞARLI MANTAR

Kaşarlı mantar

Romatizma ve üremi olanlar yememelidir.Tarifin altındaki bölümde bu konu hakkında açıklama var

 

Basit bir yemek ama harika bir tad, özellikle mantarın suyu


Mantarlar güzelce yıkanır

sapları kopartılır

bir kaseye koyduğumuz zeytinyağına mantarları batırıp tepsiye diziyoruz

üzerlerine rendelenmiş kaşarları koyup saplarınıda aralara serpiştiriyoruz

fırına veriyoruz kaşarlar eriyip kızarana kadar bekletiyoruz,

 

Bu kadar, afiyet olsun

 

MANTARLAR HAKKINDA

MANTAR: Tüm dünyada onbinlerce çeşidi bulunan mantar protein ve demir açısından çok zengindir. Ayrıca mantarda A, B, D, P ve K vitaminleri ile kalsiyum, potasyum, fosfor ve bakır mineralleri de bulunur.

Mantarın Faydaları: İçerdiği Protein değeri sayesinde etin yerini tutar. Bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı direnci arttırır. Göze ve vücuda kuvvet verir. Bedensel ve zihinsel gelişimi destekler. Öğrenme yeteneğini arttırır. Yorgunluğu giderir.

Bol miktarda demir minerali içeren mantar, kansızlığa iyi gelir.

Kandaki kolesterol oranını düşürerek kalp ve damar hastalıları ile kalp krizine karşı koruyucu etki gösterir.

Mantar Nasıl Kullanılır? Protein değeri yüksek bir besin olmakla birlikte yağ oranı düşük olduğu için mantar diyetlerde sıklıkla kullanılır. Mantar lezzetli ve besleyici bir besin olmakla birlikte zehirli pek çok türü olduğu için yabani mantar uzman kişiler tarafından toplanmalı ve dikkatli tüketilmelidir. Bu nedenle kültür mantarlarını tercih etmek daha sağlıklı olur. Ayrıca, mantar vücutta üre asidi bıraktığı için Romatizmalılara tavsiye edilmez.

------------------------------------------------------------------------

Kalp sağlığına mantar dopingi

Bazı kişiler mantarların hiçbir besleyici özelliği olmadığına inanır. Fakat çorba, salata, sandviç veya her neyin içinde olursa olsun bu lezzetli mantarlar kalbiniz için çok önemlidir.

Beliniz ince kalır
Mantar; buğday tohumu ve tavuk ciğerinde de bol miktarda bulunan 'ergothioneine' bakımından çok zengin bir kaynaktır. Bu madde, beyaz mantarlarda ve etli 'Portobello' mantarında bol miktarda bulunur. Bir porsiyonu yaklaşık 22 kalori olan Portobello mantarı; zengin miktarda magnezyum da içerir. Ayrıca bu mantarlar atardamarlarınızın genç ve bel bölgenizin ince kalmasına da yardımcı olur. Fareler üzerinde yapılan bir araştırma ise; beyaz mantarların doğal öldürücü hücrelerin üretimini artırdığını gösterdi. Buradaki iyi haber şu; eğer aynı durum insanlarda da geçerli olursa, bu tür hücreler tümörlere ve virüslü hücrelere karşı savaşırlar. Ayrıca her şey bir yana; bu mantarlar çok da lezzetlidir...


PROF. DR. MEHMET ÖZ

---------------------------------------------------------------------

MANTAR ETİN YERİNİ TUTAMAZ

Bozok Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Acar, ''şehir efsanesi olmuş'' konulardan birisinin de mantarın ''kırmızı ete denktir'' şeklindeki inanış olduğunu belirterek, ''Böyle bir şey asla yok. Mantar faydalı bir gıdadır fakat asla etin, proteinin yerini tutmaz, bu nedenle Ramazan ayı dışında beyaz et ürünleri ağırlıklı olması şartıyla yeterince tüketmeliyiz'' dedi.

Acar, vücudun proteine ihtiyacının bulunduğunu ancak oruçlu iken bu miktarı diğer günlere oranla aza indirmek gerektiğini ifade ederek, şöyle konuştu:

''Mantar faydalı bir gıdadır, fakat asla etin, proteinin yerini tutmaz. Bu nedenle ramazan ayı dışında beyaz et ürünleri ağırlıklı olması şartıyla yeterince tüketmeliyiz. Aksi takdirde iki yönlü riski vardır; birincisi ürat miktarı fazladır, ikincisi de üre miktarı fazladır, bol bol su içeceğiz. İftardan sahura kadar günde en az 2-3 litre su içeceğiz ki; böbrekler susuz kalmasın.''

Kültür mantarında yeteri kadar protein olmadığını, birinci sınıf gıda olarak adlandırılan süt, süt ürünleri, et, et ürünlerindeki proteinin diğer gıda maddelerde bulunmadığını anlatan Prof. Dr. Acar, ''Yumurta, süt, et bunlar temel birinci sınıf protein içeren gıdalardır. Ne bitkilerdeki protein, ne kültür mantarındaki protein buna eşdeğer asla olamaz'' diye konuştu.

 

-''MÜKEMMEL BİR BESİN KAYNAĞI''-
    
     Son dönemde yapılan araştırmalarla, mantarın mükemmel bir besin kaynağı olduğunun tespit edildiğini bildiren Prof. Dr. Öztürk, şunları kaydetti:
     ''Özellikle de yağ oranının yok denecek kadar az ancak bunun yanında insan vücudu için gerekli temel maddelerden protein, karbonhidrat, mineral ve vitamin bakımından zengin olması, mantarı diyet ürünü olarak ön plana çıkarmıştır. Yemekte eti sevmeyenler, yerine mantar kullanabilir. Sağlıksız beslenmenin arttığı günümüzde, mantar karşımızda ciddi bir besin alternatifi olarak durmaktadır. Ancak şehirde yaşayanlar için mantar tüketiminde dikkat edilmesi gereken en önemli şey, özellikle semt pazarlarında açıkta dökme şeklinde satılanlar yerine, etiketli ambalajlı ürünlerin tercih edilmesidir. Yoksa pazarlarda açıkta satılan mantarlarla ilgili karşılaşılacak sorunlarda muhatap bulunamayacaktır.'

 

 

Selenyum ve potasyum zengini başta göğüs olmak üzere pek çok kansere karşı koruduğunu ve zengin bir içeriğe sahip olduğunu söyleniyor
“Selenyum, vitamin B2, potasyum, pantetonik asit, bakır, niasin ve fosfor kaynağı olan mantar, kanserin yanı sıra astım, romatizma ve kalp hastalıklarına da yatkınlığı azaltır”

Hafıza için birebir

Günde 1 kase mantar tüketiminin migren ağrılarını da azalttığını söyleyen Yiğit, çinkodan zengin olan mantarın, bağışıklık sistemini güçlendirme, yara iyileştirme ve sağlıklı hücre bölünmesi gibi etkileri olduğunu vurguluyor:

“Niasinden zengin olan mantar türlerinin Alzheimer ve yaşa bağlı bilişsel becerilerin azalmasını önlediği, ve güçlü bir antioksidan olduğu çalışmalarla kanıtlandı.”

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !