maya ne işe yarar


Maya Nedir? Bira mayası nedir ?

Aslında bira mayası; bir tip tek hücreli mantarın (Saccharomyces cerevisiae) hücrelerinin ezilip toz haline getirilmiş ve kurutulmuş halidir.  Bira mayası; B-kompleks vitaminler ve proteinler (tüm esansiyel amino asitler dahil- vücutta üretilemeyen ve dışarıdan alınması zorunlu amino-asitler) ve mineraller açısından zengin bir kaynaktır.

.
Bira mayasını; ekmek mayası, gıda mayası veya torula mayası ve mantar enfeksiyonlarına yol açan candida albicans mantarı ile karıştırmamanızı özellikle vurgulamak istiyoruz. Bira mayası; kapsül, tablet veya toz halinde üretilmektedir. Tanıttığımız ürün 650 mg’lık tabletler halinde sunulmaktadır.

Faydaları ve Kullanım Alanları:

Vitamin, mineral ve protein açısından çok zengin temel bir besleyicidir.
İştah açıcı ve kilo aldırıcı özelliklere sahiptir.
Kişinin enerji seviyesini artırır.
Kolesterol seviyesini düşürür.
Egzersiz performansınızı artırır.
Şeker hastaları için; şeker seviyesini yükseltmeksizin iyi bir besleyici ve ek gıdadır.
Bulaşıcı ishalin tedavisinde yardımcıdır.
Her bir 650 mg’lık bira mayası tabletleri aşağıdaki vitamin, mineral ve proteinleri içermektedir.

İçerdiği Vitaminler:

Vitamin B-1 (Tiamin) : 0.08 mg
Vitamin B-2 (Riboflavin) : 0.04 mg
Vitamin B-6 (Pridoksin-HCL) : 17 mcg (Mikrogram)
Kolin : 1.9 mg
Folik Asit : 10 mcg
Niasin (Nikotinik Asit) : 0.22 mg
Inositol (İnozit) : 1.9 mg
Pantotenik Asit : 50 mcg
İçerdiği Mineraller:

Kalsiyum : 30 mcg
Krom : 0.75 mcg
Bakır : 25 mcg
İyod : 1.5 mcg
Demir : 0.16 mg
Magnezyum : 0.5 mg
Manganez : 2.5 mcg
Fosfor : 0.66 mg
Potasyum : 0.83 mg
Selenyum : 1 mcg
Sodyum : 38.3 mcg
Çinko : 50 mcg
İçerdiği Proteinler:

Alanin : 18 mg
Arginin : 12.9 mg
Aspartik Asit : 25.1 mg
Sistin : 6 mg
Glisin : 12.3 mg
Glutamik Asit : 33.5 mg
Histidin (*) : 6.5 mg
Izolösin (*) : 11.6 mg
Lösin (*) : 12.5 mg
Lisin (*) : 19.5 mg
Metionin (*) : 3.58 mg
Fenil-Alanin (*) : 11.25 mg
Prolin : 11.6 mg
Serin : 12.5 mg
Treonin (*) : 11.9 mg
Triptofan (*) : 4.16 mg
Tirosin : 6.75 mg
Valin (*) : 14.9 mg
(*) işaretli amino asitler; esansiyel amino asitlerdir. Yani vücutta üretilmeyen ve dışardan gıdalarla alınması gerekli amino asitlerdir.

650 mg' lık Bira Mayası Tabletlerinden, yetişkinler gıda takviyesi olarak yemeklerle beraber günde 3 defa 3 tablet alabilirler. Bilinen herhangi bir yan etkisi yoktur.


KAYNAK bitkisel-tedavi.com.

Önce mayanın ne olduğunu açıklayalım. Maya, her 10 dakikada bir kendisini yeniden üreten, mikroskobik bir mantar. Benzer hücrelerin büyümesiyle hızla ürediği için, böyle bir metabolizmayı sürdürebilmek amacıyla maya, yüksek oranda protein, vitamin ve mineral içerir. Özellikle B grubu vitaminler, E ve H vitaminleri ile lipoprotein açısından zengindir. Ayrıca fosfor, potasyum, magnezyum, çinko, krom ve kalker, selenyum, demir ve manganez de içerir. İnsan metabolizması bu maddelere gereksinme duyduğu için, bira mayası son tahlilde sağlık açısından yararlıdır. Örneğin lipoproteinler "kötü kolesterol"e karşı mücadelede önemli bir silahtır. B grubu vitaminler ve krom, kandaki şeker miktarını azaltır. Yine B grubu vitaminler ve H vitamini derinin yenilenmesini kolaylaştırır. Bu nedenle bira mayası, günümüzde toz halinde bazı eczanelerde satılıyor..

Maya, tek hücreli canlılar grubundan olup, “Saccharomyces Cerevisiae” suşunun saflaştırılması sonucu elde edilir.
Maya hücreleri yuvarlak veya oval şeklinde olup, boyutları 2-3 µm ile 20-50 µm arasında değişir. 1 gr yaş maya yaklaşık 10 milyar hücre içerir.
Yaklaşık 600 adet bilinen maya türü olmakla birlikte bunlardan sadece birkaç tanesi ticari öneme sahiptir. Ekmek yapımında kullanılan maya türü “Saccharomyces Cerevisiae” dir.
Ekmek mayasının yaklaşık olarak bileşimi:

Ekmek mayası olarak Saccharomyces cerevisiae cinsi, mikroorganizmanın saf ırkı kullanılır.
1. Saf kültür
Saf maya kültürleri Avustralya’nın Sydney kentindeki North Ryde’da bulunan ABF Araştırma ve Geliştirme Merkezi’nde üretilir. Taze alt kültürler, ekmek mayası olarak üretilmek üzere, ABF'nin dünya fabrikalarına düzenli olarak dağıtılır. Ekmek mayası için gerekli saf kültüre, aşı denir. Bu kültürün çok az bir miktarından bir iki gün içinde tonlarca ekmek mayası üretilir.
Maya hücrelerinin büyümesi için gerekli şeker, melastan sağlanır. Melas tortulardan temizlenmek için işlemlerden geçirilerek buharla sterilize edilir. Sterilize olan melas şurubu paslanmaz çelikten tanklarda depolanır.
Saf kültür önce laboratuar şartlarında çoğaltılarak hazırlanır.
2. Tohum mayanın üretimi
Saf kültür,steril melas şurubunun yanı sıra başka besleyiciler de içeren tohum fermentörüne aşılanır. Saf kültür, istenen seviyede maya hücresine dönüştükten sonra ana fermantöre transfer edilir. Ana fermentördeki saf kültür büyümsi daha sonra tohum maya haline gelir.
3. Fermantasyon
Ana fermentöre alınan tohum mayaya, kaliteli bir üreme sağlayabilmek için, kontrollü biçimde melas şurubu ve besleyiciler ilave edilir. Aynı anda fermentöre yüksek dozda steril hava tedariki ile hücre sayısının hızla artmasını sağlayacak gerekli oksijen verilir.
4. Ayırma ve Yıkama
Ticari fermantasyon aşamasının sonunda ana fermantörde biriken maya toplanır. Bu toplama işlemi merkezkaç ayrıştırıcılarda yapılarak maya hücrelerinin defalarca suyla yıkanması suretiyle krem renginde ‘Sıvı Maya’ elde edilir.
5. Depolama ve ambalajlama
Aktivitesini ve dayanıklılığını korumak için Sıvı Maya paslanmaz çelikten tanklarda 0-4 derecede depolanır. Sıvı maya vakum filtrelere aktarılarak suyu alınıp bıçaklar yardımıyla filtrelerden kazınır. Karıştırıcılar ile preslenerek 1 kg ve 0.5 kg veya ufalanmış Granül halde 25 kg'lık ambalajlarda paketlenir. 0-4 derecede temiz ve hava sirkülasyonu iyi olan odalarda depolanarak soğutuculu araçlarla sevkedilir.

Ambalajlama ve İzlenebilirlik
1 kg ve 0.5 kg lık bloklar halinde preslenerek Mauri ve Marmara markalarında, Beyaz Sülfit kağıt, Bopp/Selefon filmler ile ambalajlanan ürünler parti no, üretim –son kullanma tarihleri basılarak tanımlanır.
Ufalanmış yaş maya 25 kg’lık kraft torbalarda ambalajlanıp, parti no, üretim-son kullanma tarihi basılarak tanımlanır.

Mayanın Hamurdaki İşlevi
Mayanın hamurda başlıca üç işlevi vardır:
1. Hamura istenilen hacmi kazandıran ve piştiğinde süngersi dokuyu veren karbondioksit gazını üretir.
2. Gluten yapısındaki fermantasyon faaliyetiyle hamuru besler ve güçlendirir.
3. Fermantasyon sürecinin yan ürünleri olarak kompleks kimyasal bileşimler üreterek damak tadı katar.
Mısırlılar ekmekçilikten keyif alırdı, dahası onlar için ekmek,yaşamlarının simgelerinden biriydi. Ekmek Mısırlılar için o kadar önemliydi ki ölenler bundan sonraki hayatlarında da yoksun kalmasınlar diye mezarlarına bir parça ekmek konuyordu. Ekmek başlıca gıdaları olduğu gibi maaşlarını da ekmek üzerinden alıyorlardı. Piramitleri inşa edenlere emekleri karşılığında ekmek veriliyordu. Kişinin maddi durumu kaç somunu bulunduğuna göre ölçülüyordu.
Biracılıktan elde ettikleri mayayı ekmek hamurlarını fermente edip şekillendirmede kullanıyorlardı. Ancak hamurun nasıl fermantasyona uğradığını bir türlü çözemiyorlardı. Mısırlılar zamanla değişik unlar kullanıp çeşitli şekiller bularak ekmek somununu bir sanat yapıtı gibi işlemeye başladı.
Yaygın inanışa göre Mısırlı bir fırıncı, unutkanlığından hamurun bir parçasını yoğurmamış,sonra da bunu bir sonraki hamura ilave etmiş,böylelikle tesadüfen bir yöntem geliştirmiştir.
Eski Mısırlılar ihtiyaç fazlası hububatı Yunanistan’a ihraç ederdi.Yunanlılar ekmekçiliği Mısırlılardan öğrenmiştir.
Yunanistan’da ve Roma İmparatorluğu’nda ekmek zamanla halkın başlıca gıda maddesi haline geldi. Yumurta ve yağ da katılmaya başlandığında ise ekmek artık lüks tüketim maddeleri arasındaki yerini almıştı. Daha beyaz ekmekler zenginlerin, pek tadı tuzu olmayan ekmekler ise fakirlerin sofrasını süslüyordu. İlk mekanik mikseri bir Romalının geliştirdiği kabul edilir.Enerji kaynağı olarak beygir gücü kullanılmıştır.Roma’da ekmek o kadar vazgeçilmezdi ki halkı memnun etmek için ekmek dağıtmak yeterliydi.

Maya nedir ve nasıl yapılır?

Maya bir hücreden oluşur ve mantar olarak adlandırılan ve küfleri de içeren taksonomik gruba aittir.

Mayaların birçok türleri vardır. En çok bilinen maya Saccharomyces cerevisiae'dır ve fırın ile mayalama endüstrisinde kullanılmaktadır. Ayrıca mayalar şarap, kefir ve diğer bazı ürünlerin üretiminde de önemli rol oynamaktadır. Gıda endüstrisinde kullanılan çoğu maya yuvarlaktır ve kendilerini tomurcuklanma ile bölerler. Bu tomurcuklanma, mikroskop vasıtasıyla tanınmalarını sağlayan bir özelliktir. Tomurcuklanma esnasında hücreler 8-şeklindeki formlarda görülürler.


Maya hücreleri

Mayaların gelişmesi için şekere ihtiyaçları vardır. Şekerden alkol ve karbondioksit oluştururlar. Bu reaksiyon mayaları gıda endüstrisi için son derece önemli yapmaktadır. Ayrıca mayalarhoş aroma maddeleri de oluşturmaktadırlar. Bu aroma bileşikleri son ürünün lezzetinde önemli rol oynamaktadırlar. Birada mayalar tepe boşluğu için alkol ve karbondioksit oluşturmak için gereklidir. Ekmek endüstrisinde, hem alkol hem de karbondioksit oluşur; alkol pişirme esnasında uçurulur.

Mayalar, doğada her yerde bulunabilir, özellikle bitki ve meyvelerde. Meyvelerin ağaçtan düşmesinden sonra, meyveler küflerin aktivitesi sonucunda çürük hale gelirler ve meyvede şekerden alkol ve karbondioksit oluşur. Bazen haberlerde sarhoş hayvanlara rastlanır çünkü bu hayvanlar bozulmuş meyve yemişlerdir.

Mayalar, endüstride oksijen varlığında ve içerisinde şekerli su olan büyük tanklarda geliştirilirler. İstenilen miktarda maya sayısına ulaşınca, sıvı dışarı pompalanır ve maya daha sonra kurutulur. Maya üretiminde başka herhangi bir şey ilave edilmez.


Mayanın Faydaları


SAĞLIK İKSİRİ : MAYA

 

Ekmek,tatlı,börek gibi hamur işlerini kabartmak için kullandığımız mayanın eşsiz bir sağlık iksiri olduğunu biliyor muydunuz? Mayanın sağlık ve güzelliğinize kattıklarını öğrendiğinizde çok şaşıracaksınız.

 

Ekmek, hamur işi ve tatlılara düşkün bir toplum olduğumuzdan maya, hemen her evin mutfağında sık sık kullanılıyor. Mayayı belki sadece bir hamur kabartıcı olarak düşündünüz. Oysa o doğanın bizlere bir armağanı, sağlığımız için eşsiz bir nimet. Maya yüzde 50 oranında protein, B grubu vitaminler, demir, krom, magnezyum, fosfor, çinko ve selenyum gibi mineraller içeriyor.

 

Japon ve Amerikalı araştırmacıların yaptıkları uzun çalışmalar sonucunda mayanın içindeki genlerin insan genlerine çok benzediği kanıtlandı. Bu önemli buluş sayesinde çok yakında insan DNA'sının daha iyi tanınacağı ve bugün çaresi olmayan pek çok hastalığın önceden teşhis edilip önlenebileceği tahmin ediliyor. 

 

Mayanın sağlık ve güzelliğimize katkılarını keşfederek ona hakkettiği değeri veren gelişmiş ülkeler, bu çok değerli besini sadece bir katkı maddesi olarak değil, tabletler halinde ilaç olarak da piyasaya sunuyor. 

 

HER YEMEKTE KULLANILIYOR  

 

Uzmanlar mayayı sadece hamur işlerinde katkı maddesi olarak düşünmemek gerektiğini belirtiyor, normal öğünlerde de tüketilmesini öneriyorlar. Dengeli beslenerek mayanın zengin içeriğinden olabildiğince yararlanmak mümkün. Örneğin kahvaltı ya da ikindi öğünlerinde ılık süte ilave edilerek içilebilir. Öğle ya da akşam öğünlerinde salata veya mezelere eklenerek yenilebilir. Hatta meyve sularına karıştırılabilir. 

 

Ancak maya, kek, börek ve tatlı hamurlarını kabartmak için kullanılan kabartma tozu ile karıştırılmamalı. Karbonatı andıran ve beyaz bir toz şeklinde olan bu madde, mayanın kimyevi bir versiyonu olup aynı kabartma işlevini sağlıyorsa da mayanın içerdiği besin değerlerine sahip değil. 

 

MAYA NEDİR?  

 

Maya, mantarlar grubunda yer alan tek hücreli canlılardır. Çıplak gözle görülmeyecek kadar küçük, yuvarlak ve renksiz hücrelerden oluşan maya, sıcakla temas edince çoğalır. Bira mayası olarak da bilinen bu madde, başta ekmek olmak üzere çeşitli unlu mamullerin, bira ve şarap gibi içkilerin üretiminde kullanılıyor. Piyasada toz (kur) ya da kalıp (yaş) halde satılıyor. 

 

Ekmek yapımı sırasında hamur maya ile kabartılıyor. Maya undaki nişastayı etkiliyor ve bir tür şeker olan glikoza dönüştürüyor. Sonra da glikozu alkol ve karbondioksite ayrıştırıyor. Oluşan karbondioksit gazı mayalanan hamur içinde baloncuklar halinde dağılarak hamurun kabarmasını sağlıyor. Pişirme işlemi sonunda hamura katılan suyun büyük bir bölümü, karbondioksit ve alkol uçuyor. Böylece ekmek gözenekli, kabarık ve yumuşak bir kıvam alıyor.

 

SAĞLIĞINIZ İÇİN  

 

Daha sağlıklı ve her dem enerjik olmak ister misiniz? Maya bu konuda size yardım edebilir. Çünkü o etkili bir stres atıcı. Karaciğeri temizliyor ve anne karnındaki ceninin gelişimini sağlıyor.

 

Ayrıca bağışıklığı güçlendirerek hastalıkları önlüyor. Özellikle sporcular, hamileler, gelişmekte olan çocuklar ve nekahat devresinde olan hastalar bu değerli besini bol bol tüketmeliler.

 

SPORCULAR

 

Maya, doğadaki en zengin aminoasit özleri, magnezyum, potasyum, krom, selenyum ve fosfor gibi mineralleri, B grubu vitaminleri içerdiği için özellikle spor yapanlara son derece yararlı. Bilim adamlarına göre maya, sağlığımız için çok yararlı bir besin. Organizmanın kimyevi aktivitelerini uyararak en iyi şekilde çalışmasını sağlıyor. Hücrelerin büyüme ve üremesine yardımcı oluyor.

 

Yağ ve karbonhidrattan yoksun olduğu için hazmı kolaylaştırıyor. Bu nedenle sporcular mayalı yiyeceklerin ağırlıklı olduğu bir beslenme alışkanlığı edinmeli. Yağsız ve mayalı hamur işleri ve ekmeğe ölçülü miktarda yer veren bir beslenme programı uygulamalı, mayayı kahvaltıda süte ilave ederek ya da diğer öğünlerde salata veya mezelere ekleyerek yemeli. 

 

ANNE ADAYLARI   

 

Hamilelik döneminde vücudun gereksinimleri artıyor. Maya tüm bu ihtiyaçları karşılayacak kadar zengin nitelikler içeriyor. Mayadaki zengin B9 vitamini (folik asit) hamilelerde çok sık rastlanan anemiyi önleyip yeni hücrelerin (plasenta gibi) üretimini uyarıyor. Cenindeki sinirsel hücrelerin gelişmesini sağlıyor. Yetişkin bir insanın günlük folik asit gereksinimi 3 mg iken hamilelik döneminde bu miktar 7.5 miligrama çıkıyor. Bu nedenle hamile kadınlar mayalı yiyecekleri, bu dönemde beslenme programlarına almalı.

 

DİYABET 

 

Maya, sodyum ve şeker açısından yoksun olduğu için özellikle diyabet ve 'ipoglisemi'den (kan şekeri oranının düşmesi) yakınanlar için ideal. İçeriğindeki krom, kandaki yağ ve şeker düzeyini azaltan insülinin hareketini güçlendiriyor. Çinko minerali ise glisemi (kandaki yüksek şeker oranı) düzeyini düşürüyor.

 

STRES 

 

Maya, yoğun strese ilaç gibi geliyor. Zengin B vitaminleri sayesinde sinir sistemini dengeliyor. Sinir hücrelerinin yaşamını uzatıyor ve sinirlerin çevresindeki lifleri güçlendiriyor. Sinirsel uyarıların düzenli bir şekilde işlemesini sağlıyor. Örneğin kalp atışları, göz kırpma, nefes alma, kanı iterek kan dolaşımını hızlandıran damarların işlevi gibi. Ayrıca konsantrasyonu, fiziksel ve ruhsal randımanı artırıp yorgunluk ve asabiyeti önlüyor. Yoğun stres altında iken artan mide asidini önleyerek, sindirim sisteminin işlevine de yardımcı oluyor.

 

DİYET  

 

Sağlıklı bir diyette yer alan besinlerin vücudun tüm gereksinimlerine yanıt vermesi gerekiyor. Maya bu gereksinimlerin büyük bir bölümünü karşılayabilecek nitelikte. Zayıflama diyetleri bazen bağırsak bakterilerine zararlı olabiliyor. Maya bu durumda dengeleme görevini üstleniyor ve bağırsaklardaki yararlı bakterileri güçlendiriyor.

 

KARACİĞER 

 

Karaciğer, önemli görevleri yerine getiren, en yoğun çalışan ve en stresli iç organlarımızdan biri. Besinlerden aldığımız maddeleri vücut için yararlı maddelere dönüştürmek için hiç durmadan çalışıyor. Kesintisiz faaliyet gösteren bir kimya laboratuarı gibi... Bu nedenle sürekli yardıma ihtiyacı var. Maya karaciğerin yakın dostu olarak çift etkili hareket ediyor; birincisi karaciğeri toksinlerden arındırıyor, ikincisi onun düşmanlarına karşı savaşıp yağların bu organda birikmesini engelliyor.

 

Ayrıca maya “colina” denilen yağ dönüştürücü bir madde içeriyor. Bu madde, vücuda giren yağları organizma tarafından en iyi şekilde kullanılacak hale getiriyor ve karaciğerde birikmelerini önlüyor.

 

GÜZELLİĞİNİZ İÇİN  

 

Güzelliğin sırrı mayada saklı. Onunla saçlarınıza masaj yapın, sütte eriterek yüzünüze ve ellerinize sürün. Güzelliğiniz için ihtiyacınız olan tüm gereksinimleri karşılayacak kadar zengin olan mayayı mutfağınızdan eksik etmeyin.

 

VÜCUT VE YÜZ  

 

Yüzünüzü nemlendirmek ve dış etkenlere karşı korumak için mayadan yararlanabilirsiniz. Yüksek dozda protein içeren maya, cilt dokularının yeniden yapılanmasını sağlıyor. Cildin daha güzel ve pürüzsüz görünümüne yardımcı oluyor. Protein, ayrıca cildin oksijen almasını sağlayıp beslenmesine katkıda bulunuyor. Mayanın içeriğindeki yüksek potasyum miktarı, dokularda biriken toksinleri dışarı atarak cildin artık maddelerden arınmasını sağlıyor.

 

Böylece cilt adeta yenileniyor. Maya, cildin mat ve pürüzlü görünümüne yol açan mide sorunlarını gideriyor. Bağışıklık sistemini güçlendirerek cilt alerjilerini önlüyor. İçeriğindeki B2 ve B6 vitaminleri sayesinde cildin yağ dengesini ayarlayarak akne ve sivilceye karşı etkili oluyor. Maya, deyim yerindeyse cildi hem içerden hem de dışardan besliyor.

 

SAÇLAR 

 

Maya özellikle stresli dönemlerde saçların dökülmesini önleyip sağlıklı uzamasını sağlıyor. İçeriğindeki B5 vitamini, saç sağlığı için çok önemli olan keratin oluşumunu uyarıyor. Keratin, saçların dökülmesini önleyip daha hacimli ve gür görünmesini sağlıyor. 4 çorba kaşığı toz mayayı 1 bardak ılık suda eritin. Saç diplerine früksiyon yaparak yedirin. Birkaç dakika bekledikten sonra bol suyla durulayın. 

 

ELLER 

 

Maya ellerin de dostu. Akşamları yatmadan önce 1 kahve fincanı ılık süte 1 tatlı kaşığı yaş maya ilave edip eriyinceye kadar karıştırın. Hazırladığınız bu doğal el kremini ellerinize masaj yaparak yedirin. 10 dakika bekleyip ılık suyla yıkayın. Ellerinizin yumuşacık olduğunu farkedeceksiniz. Özellikle soğuk havada çatlayan ellere iyi geliyor. 

 

CİLT 

 

Mayanın cilde yararları antik çağlardan beri biliniyor. Antik Mısır’da kadınlar güzelleşmek için mayayı ciltlerine sürerlermiş. Ayrıca mayanın mikrop öldürücü özelliklerini keşfedip yara merhemi gibi kullanırlarmış. Yaraları dezenfekte etmek ve çabuk iyileşmesini sağlamak için yaranın üzerine maya sürerlermiş.

 

Mayadaki vitamin ve mineraller cildin her türlü gereksinimi sağlayacak kadar zengin. Özellikle akne ve sivilceli ciltlere çok yararlı. Karaciğeri toksinlerden arındırıp, temizliyor ve ciltteki aşırı yağlanmayı önlüyor.

 

Maya ile hazırlanan maskeler sorunlu ciltleri iyileştiriyor. 2 çorba kaşığı yaş mayayı bir kaseye alıp 1 çorba kaşığı ılık su ilave edin ve yoğun bir krem kıvamına gelinceye kadar karıştırın. Göz ve dudak çevresi dışında tüm cildinize yuvarlak hareketlerle masaj yaparak yedirin. Kuruması için 10 dakika kadar bekleyin.

Cildinizi hafif ıslatılmış bir parça pamukla temizleyip, önce ılık suyla sonra soğuk suyla durulayın ve havlu ile tampon yaparak kurulayın. Bu maskeyi 20'li yaşlardaysanız ayda bir kez, 30"lu yaşlarda iseniz on beş günde bir, 40'lı yaşlarda iseniz haftada bir, 50'li yaşlarda ise haftada iki ya da üç kez uygulayabilirsiniz.

Maya Maskesi

Malzemeler


2 çorba kaşığı yaş maya

1 çorba kaşığı ılık su

Yapılışı


Yaş maya ile ılık suyu karıştırın.

Krem kıvamına gelince, göz ve dudak çevresi hariç cildinize uygulayın.

10 dakika sonra kuruyan maskenin fazlasını, nemli bir pamuk yardımı ile temizleyin. Ardından önce ılık su ile, sonra da soğuk su ile durulayın.

Cildi kuru olanlar, sadece ılık su ile durulamalıdırlar.

Güzelce duruladığınız cildinizi havluyla yumuşak hareketler ile kurulayabilirsiniz.

BİRA MAYASI

 

Bira mayası; bir tip tek hücreli mantarın (Saccharomyces cerevisiae) hücrelerinin ezilip toz haline getirilmiş ve kurutulmuş halidir. Çıplak gözle görülmeyecek kadar küçük, yuvarlak ve renksiz hücrelerden oluşan maya, sıcakla temas edince çoğalır. Her 10 dakikada bir kendisini yeniden üreten, mikroskobik bir mantar. Benzer hücrelerin büyümesiyle hızla ürediği için, böyle bir metabolizmayı sürdürebilmek amacıyla maya, yüksek oranda protein (tüm esansiyel amino asitler dahil-vücutta üretilemeyen ve dışarıdan alınması zorunlu amino-asitler), vitamin ve mineral içerir. Özellikle B grubu vitaminler, E ve H vitaminleri ile lipoprotein açısından zengindir. Ayrıca fosfor, potasyum, magnezyum, çinko, krom, selenyum, demir ve manganez de içerir. İnsan metabolizması bu maddelere gereksinme duyduğu için, bira mayası sağlık açısından çok yararlıdır.

 

Örneğin;,

 • Lipoproteinler, "kötü kolesterol"e karşı mücadelede önemli bir silahtır.
 • B grubu vitaminler ve krom, kandaki şeker miktarını azaltır.
 • Yine B grubu vitaminler ve H vitamini derinin yenilenmesini kolaylaştırır.
 • Etkili bir stres atıcıdır.
 • İştah açıcı ve kilo aldırıcı özelliklere sahiptir.
 • Ayrıca bağışıklığı güçlendirerek, hastalıkları önler.
 • Doğadaki en zengin aminoasit özleri, magnezyum, potasyum, krom, selenyum ve fosfor gibi mineralleri, B grubu vitaminleri içerdiği için, son derece yararlıdır.
 • Bilim adamlarına göre maya, sağlığımız için çok yararlı bir besin:

   

  • Organizmanın kimyevi aktivitelerini uyararak en iyi şekilde çalışmasını sağlıyor. Hücrelerin büyüme ve üremesine yardımcı oluyor.
  • Yağ ve karbonhidrattan yoksun olduğu için hazmı kolaylaştırıyor.
  • Hamilelik döneminde vücudun gereksinimleri artıyor:
  • Maya tüm bu ihtiyaçları karşılayacak kadar zengin nitelikler içeriyor.
  • Mayadaki zengin B9 vitamini (folik asit) hamilelerde çok sık rastlanan anemiyi önleyip yeni hücrelerin (plasenta gibi) üretimini uyarıyor.
  • Cenindeki sinirsel hücrelerin gelişmesini sağlıyor.
  • Anne sütünü arttırıcı bir etkisi vardır.

   

  • Maya, sodyum ve şeker açısından yoksun olduğu için özellikle diyabet ve 'hipoglisemi'den (kan şekeri oranının düşmesi) yakınanlar için ideal:
   •  
    • İçeriğindeki krom, kandaki yağ ve şeker düzeyini azaltan insülinin hareketini güçlendiriyor.
    • Çinko minerali ise glisemi (kandaki yüksek şeker oranı) düzeyini düşürüyor.
    • Bu nedenle şeker hastaları için; şeker seviyesini yükseltmeksizin iyi bir besleyici ve ek gıdadır.
  • Maya, yoğun strese ilaç gibi geliyor:
   •  
    • Zengin B vitaminleri sayesinde sinir sistemini dengeliyor.
    • Sinir hücrelerinin yaşamını uzatıyor.
    • Sinirlerin çevresindeki lifleri güçlendiriyor.
    • Sinirsel uyarıların düzenli bir şekilde işlemesini sağlıyor. Örneğin kalp atışları, göz kırpma, nefes alma, kanı iterek kan dolaşımını hızlandıran damarların işlevi gibi.
    • Ayrıca konsantrasyonu, fiziksel ve ruhsal randımanı artırıp yorgunluk ve asabiyeti önlüyor.
    • Yoğun stres altında iken artan mide asidini önleyerek, sindirim sisteminin işlevine de yardımcı oluyor.
  • Sağlıklı bir diyette yer alan besinlerin vücudun tüm gereksinimlerine yanıt vermesi gerekiyor. Maya bu gereksinimlerin büyük bir bölümünü karşılayabilecek nitelikte.  Bağırsaklardaki yararlı bakterileri de güçlendiriyor.
  • Karaciğer, önemli görevleri yerine getiren, en yoğun çalışan ve en stresli iç organlarımızdan biri. Besinlerden aldığımız maddeleri vücut için yararlı maddelere dönüştürmek için hiç durmadan çalışıyor. Kesintisiz faaliyet gösteren bir kimya laboratuvarı gibi... Bu nedenle sürekli yardıma ihtiyacı var. Maya karaciğerin yakın dostu olarak çift etkili hareket ediyor;
   •  
    • Birincisi karaciğeri toksinlerden arındırıyor,
    • İkincisi onun düşmanlarına karşı savaşıp yağların bu organda birikmesini engelliyor. Ayrıca maya “colina denilen yağ dönüştürücü bir madde içeriyor. Bu madde, vücuda giren yağları organizma tarafından en iyi şekilde kullanılacak hale getiriyor ve karaciğerde birikmelerini önlüyor.
  • Yüksek dozda protein içeren maya, cilt dokularının yeniden yapılanmasını sağlıyor.
   •  
    • Cildin oksijen almasını sağlayıp, beslenmesine katkıda bulunuyor.
    • Mayanın içeriğindeki yüksek potasyum miktarı, dokularda biriken toksinleri dışarı atarak, cildin artık maddelerden arınmasını sağlıyor. Böylece cilt adeta yenileniyor.
    • Maya, cildin mat ve pürüzlü görünümüne yol açan mide sorunlarını gideriyor.
    • Bağışıklık sistemini güçlendirerek cilt alerjilerini önlüyor.
    • İçeriğindeki B2 ve B6 vitaminleri sayesinde cildin yağ dengesini ayarlayarak akne ve sivilceye karşı etkili oluyor.
    • Maya, deyim yerindeyse cildi hem içerden hem de dışardan besliyor.
    • Antik Mısır'da kadınlar güzelleşmek için mayayı ciltlerine sürerlermiş.
  • Ayrıca mayanın mikrop öldürücü özelliklerini keşfedip yara merhemi gibi kullanırlarmış.
  • Yaraları dezenfekte etmek ve çabuk iyileşmesini sağlamak için yaranın üzerine maya sürerlermiş.

   

  Bira Mayasi HücreleriÖnemli bir uyarı :

  Bira mayasında önemli miktarda tyramine vardır. Tyramine normal olarak monoaminooksidaz tarafından yok edilir. Depresyon ilaçları tranylcypromin içerir ve bu maddede monoaminooksidazı frenler. Böylece bira mayasının içinde bulunan tyramine vücutta yoğunlaşır ve bu da yüksek tansiyona neden olur. Depresyon ilacı alan hastaların doktorlarına danışmadan bira mayası kullanmaları çok sakıncalıdır.

   

  Internet taramaları için anahtar terimler: brewer's yeast, the benefits of brewer's yeast, interactions of brewer's yeast, the uses of brewer's yeast, the nutritional value of yeast, what is brewer's yeast, how to store the brewer's yeast, what are the side effects of brewer's yeast, life cycle of brewer's yeast, beneficial effect of brewer's yeast

   

   

  Yararlanılan Kaynaklar: http://www.bitkisel-tedavi.com/biramayasi.htm http://www.lezzet.com.tr/saglik_guzellik/00109/ http://www.focusdergisi.com.tr/soru_cevap/00279/ http://www.healthandage.com/html/res/com/ConsSupplements/BrewersYeastcs.html  Bira mayası
  Sual: Bakkallarda bira mayası adı altında satılan mayayı kullanmak caiz midir?
  CEVAP
  Bira mayası denilen mayanın içinde alkol yoktur. Bira mayası diyorlar. Aslında hamur mayasıdır. Hamur mayalamak için kullanmakta mahzur yoktur
  .
  Suda eriyen vitaminler

  B1 vitamini: Karbonhidratlarla ilgili metabolik olaylara katılır. Şeker ve nişastadan enerji üretimi sağlar. İştahı düzenler. Sinir sisteminin işlevini destekler. Kalp, sinir sistemi ve kasların normal fonksiyonu için gereklidir. Eksikliği sindirim bozuklukları, aşırı hassasiyet, iştahsızlık, bulantı, yorgunluk ve adale zayıflaması gibi bozukluklara yol açabilir. Aşırı eksikliği kalp yetmezliği ve sinirsel bozukluklarla karakterize beriberi hastalığıyla sonuçlanır. Bira mayası, buğday ve ette yüksek miktarlarda mevcuttur.
  B2 vitamini: Vücut hücrelerine enerji sağlanmasına yardımcı olur. Sağlıklı cilt, tırnak ve saçlar ile, iyi görme için gereklidir. Eksikliğinde vücut direnci düşer, cilt bozulur ve dudak çatlakları görülür. Bira mayası, yeşil sebzeler, karaciğer, et, süt ve yumurtada önemli miktarda mevcuttur.
  B6 vitamini: Protein metabolizmasında rol oynar. Alyuvar ve akyuvar oluşumuna yardımcı olur. Sinir sisteminin sağlıklı kalmasını sağlar. Bağışıklığı artırır. Eksikliğinde sinirsel bozukluklar, hamilelerde ödem ve kusma ile gelişme geriliği görülür. Bira mayası, karaciğer, pirinç, kepek, buğday, yeşil sebzeler, yumurta sarısı, süt ve yumurtada önemli miktarlarda mevcuttur.
  B12 vitamini: Kırmızı kan hücrelerinin ve kemik iliğinin oluşmasında rol oynar. Eksikliğinde kansızlık, yorgunluk ve sinirlilik hali olur. Sadece hayvansal besinlerde, en çok karaciğer, kalp, böbrekte, daha az olarak da et, yumurta, peynir ve kabuklu deniz hayvanlarında bulunur.sebzelerde B12 bulunmaz.
  B9 veya B11 vitamini Folik asit: Kırmızı kan hücrelerinin yapımında rol oynar. Eksikliğinde kansızlık, hamilelikte bebeklerde gelişim bozukluğu, iştahsızlık, hazımsızlık ortaya çıkabilir. Alkol alanlarda, hamilelerde, doğum kontrol hapı kullananlarda bu vitaminin eksikliği görülebilir. Karaciğer, böbrek, ıspanak, bezelye, marul, lahana gibi besinlerde bulunur.
  .
  Bir başka kaynakta Folik asit en fazla yapraklı yeşil sebzeler, bira mayası, karaciğer, böbrek, yumurta, zarı alınmamış tahıllar, ceviz, badem, fındık, fıstık, mercimek, ıspanak, yonca, mavi-yeşil alg (yosun), maydanoz, nane, kurufasulye (baklagiller) ve tohumlu gıdalarda bulunur..

  B3 vitamini Niasin (Nikotinik asit): Sağlıklı deri, sinir ve sindirim sistemi için gereklidir. Eksikliğinde deri ve sinir hastalıklarıyla karakterize, ‘Pellegra’ olarak bilinen hastalık gelişebilir. Bira mayası, kepek, pirinç, karaciğer, soya fasulyesi, mantar ve etlerde vardır.
  B5 vitamini Pantotenik asit: Karbonhidrat, protein ve yağ metabolizmalarını düzenler. Sinir sistemi, deri ve saç sağlığı için gereklidir. Eksikliğinde sağlıksız deri, yaraların geç iyileşmesi, adale zayıflığı ve depresyon söz konusudur. Özellikle bira mayası, kepek, yumurta sarısı, et ve sütte bulunur.
  .
  .
  Kromdan zengin bir madde olan bira mayası kullananlarda, kolesterol ve trigliserit gibi kan yağlarında düşme, şeker toleransında düzelme görülmektedir. Şeker hastalarında ise insülin ihtiyacı azalmaktadır. Ani kilo kaybı, sinir uçları tahrişi ve şeker toleransı bozukluğu olanların tedavisinde en etkili madde kromdur. .  tamamda bira mayasını nasıl kullanıcaz internette aradım ve şunları buldum

  1- Kemik kuvvetlendirmek için ve kemik erimesinde
  Bira mayası 1 bardak süt veya ayrana 1 yemek kaşığı karıştırılıp içilir.
  .
  diye yazıyordu.
  2-A.A: Babam "Yüz Yıl Genç ve Dinç Yaşamanın Sırrı" diye bir kitap yazmıştı. Çocukluğumdan beri otlarla iç içeyim. Halsizliğe iyi geldiği için yemeklerimize bira mayası atılırdı..
  3-
  Bira mayası hazımsızlık ve bağırsak zorluklarına karşı etkilidir. Ayrıca bağırsaklarda çürüyen besinlerin oluşturduğu zehirli maddeleri zararsız hale getirir. Bağırsak iltihabına, iyi gelir. İki üç kahve kaşığı bira mayası bir bardak suya karıştırılarak günlük olarak tüketilebilir.
  4-Ekzamaya karşı A vitaminince zengin gıdalara ağırlık verilmelidir. öğlen yemeğinde  bir çay kaşığı toz bira mayası yenmeli
  -

  Yorum Yaz
  Arkadaşların Burada !
  Arkadaşların Burada !