roka salatası

ROKA SALATASI

roka salatası

bildiğiniz gibi yapılır bilmem buna roka salatasımı denir rokalı salatamı denir neyse,

bilindik malzeme işte taze soğan,turp, biber, domates ile salatamıza ismini verecek olan roka tabiiki ve de tuzu, limonu

değişik bir tadı var

rokamızla tanışalım

internetten roka ile bulabildiklerimi aşağıya aktarıyorum

C vitamini alın: Gribe karşı C vitamini tüketin. Ancak kuşburnu, kırmızı ve yeşil sivri biber, kivi, maydanoz ve rokada bulunan C vitamininin portakal, mandalina ve limonda bulunan C vitamininden daha fazla olduğunu unutmayın.Pek fazla bilinmesede rokada yüksek miktarda Demir bulunur

 Hamilelerde günlük C vitamini gereksinimi 80 - 85 mg arasındadır. deniyor ve içinde roka ve/veya maydanoz olan salata şeklinde özellikle belirtilerek öneriliyor, sebebi ise aşağıdaki oranlarda

                     En Zengin C vitamini Kaynakları (100 gr)

Kivi - 100 mg                             Mandalina - 31 mg

Ispanak - 51 mg                         Portakal -50 mg

Tere - 87 mg                              Brüksel Lahana - 82 mg

Greyfurt - 38 mg                         Domates - 23 mg

Kır. Lahana - 61 mg                   Çilek -59 mg

Tazebiber - 128 mg                    Karnabahar - 78mg

Beyaz Lahana - 47 mg                Maydonoz - 172 mg

Mutlu ve Sağlıklı günler

Maranki hipertiroidi olanların dere ve tere otunun aşırı tüketmemelerini ve maydanoz ile rokaya ağırlık vermelerini tavsiye ediyor.

bilinen bir yan etkisi yoktur şeklinde bir ibare buldum, yan etkisine dair bir şey bulamadım

 

Vikipedi:Taksokutu
Roka
Eruca vesicaria re.jpg

Roka (Eruca vesicaria): turpgiller (Brassicaceae) familyasından, yaprakları salata olarak yenen acımsı tadı olan bir bitkidir.Yabani rokayla bildik bahçe rokası aynı lezzete sahiptir, yabaniler san çiçekliyken, bahçede yetiştirilenleri mor lekeli beyazımsı renklidir.

Roka Akdeniz ülkelerinde Roma İmparatorluğu döneminden beri bilinmekteydi. Yabani olarak doğada mevcut olduğu gibi tarım amacıyla da yetiştirilir. Roka İtalya, Yunanistan ve Türkiye gibi Akdeniz ülkelerinde genellikle salata ve garnitür olarak kullanılır. Ancak bazı ülkelerde yemek olarak da pişirilir. Örneğin Slovenya'nın Koper bölgesinde peynirli börek yapımında kullanılır. İtalya'da özellikle Venedik kenti civarında pizza ve makarna yemeklerine konur. Roka son 20 yıl içinde zengin ve acımsı lezzeti nedeniyle Akdeniz ülkeleri dışında da yayılmaya başladı. Özellikle Batı Avrupa ve ABD'de de kullanılır hale geldi

Faydaları : İdrar söktürür. Karında biriken suyu boşaltır. Kanın temizlenmesine yardımcı olur. Sıtma ateşini düşürür. Mafsal iltihaplarını giderir. Karaciğer ve dalak hastalıklarında faydalıdır. Safrayı boşaltır. Sarılığı keser. Karaciğer ağrısını giderir. İştah açar, hazmı kolaylaştırır. Cinsel gücü arttırır.

Birinci yıl yaprakları için sofralık olarak üretilir, düşük sıcaklıklarda kışı geçirdikten sonra ilkbaharda generatif döneme geçer ve tohum oluşturur. Yaprakları sebze olarak değerlendirilen rokanın yetiştiriciliği Akdeniz ve Güney Avrupa ülkelerinde çok yaygındır. Bütün yıl boyunca yetiştiriciliği yapılmakta ve taze yaprakları salata ve garnitür olarak sevilerek tüketilmektedir. Roka özellikle İtalya ve İspanyada çok üretilmekte ve yılın her ayında pazarda bulunabilmektedir. Uzak doğu ülkelerinde Hindistan ve Çin’de ise yağ bitkisi olarak üretilmektedir. Tohumlarından elde edilen yaplar insan beslenmesinde, ilaç sanayinde ve değişik şekillerde değerlendirilir. Ancak Eruca vesivaria subsp. Sativa (Mill.) olarak bilinen rokanın değerlendirilen kısımlarını dikkate aldığımızda bazı farklılıklarının olduğu görülmektedir. Özellikle ülkemizde İç Anadolu Bölgesinde yetiştirilen ve Izgın olarak bilinen bitkilerde Eruca sativa (Mill.) olarak adlandırılmaktadır. Bu bitki sadece yağ bitkisi olarak ve hayvan beslenmesinde kullanılmaktadır. Sebze olarak değerlendirilen bitkinin genellikle sadece yaprakları tüketilir.

Roka Romalılar döneminden buyana sebze olarak değerlendirilmektedir. Bu bitkinin değişik hastalıklara iyi geldiği ve afrodizyak özellik taşıdığı bilinmektedir. Yaprakları sebze olarak tüketilen roka, eczacılıkta birçok hastalığa karşı kullanılır. Çoğu hastalığın tedavisinde etkili olduğu ve olumlu sonuçlar alındığı bildirilmektedir. İnsan sağlığı bakımından öneminin son yıllarda çoğu kişi tarafından bilinmesi bu sebzenin üretim ve tüketiminin artmasına neden olmuştur. Özellikle büyük kentlerimizde gelir düzeyi yüksek kişilerin sebzeye olan talebi hızla artmaktadır. Ülkemizde 1.100 ton civarında roka üretimi yapılmaktadır.
Rokanın anavatanı hakkında kesin bir bilgi olmamakla beraber, Akdeniz ülkeleri bu sebzenin anavatanı olduğu bildirilmektedir.

Roka yeşil yapraklı, ülkemizde de bolca yetişen bir bitkidir. Hardalla Akraba (Eş Dost)dır. Eski Mısırlılar ve Romalılar rokayı doğal bir afrodizyak olarak nitelendirilirdi. Roka yaprakları koparıldıktan kısa Süre sonra tüketilmeli. Çünkü özellikle sıcak ve kuruluk ile hızla bozulabilir.

Rokanın besin değeri düşüktür. İçinde az miktarda A vitamini vardır 20 GR rokada sadece 5 kalori bulunur. Yüzde 90ından fazlası sudur. Kalsiyum, potasyum ve fosfor da vardır. Az miktarda kalp için yararlı folat da içerir. Rokanın özellikle Şeker içermemesi ve buruk tadı, bu sebzeyi diyetlerde çook avantajlı hale getirir. Özellikle balık yemeklerinin yanında bolca roka tüketin.

YARALARA ROKA: Çoğumuzun cildinde sevmediği yara izleri vardır. Haliyle yıpranıyoruz. Bu izlerden kurtulmak isteriz. İşte bunun için Ahmet Maranki hoca bir formül vermiş. Yara izlerini yok eden Ahmet Maranki hocanın bitkisel tedavi önerisi şöyle:Taze rokanın yaprakları iyice sıkılır. Daha sonra rokanın suyu yara izlerini pamukla iyice sürülür. veya Yabani rokanın tohumları havanda dövülerek toz haline getirilir. Daha sonra bu tohumları 1 bardak suyun içine atarız ve 10 dakika bekletiriz. 10 dakika sonra yara izlerini bu karışımı süreriz. veya Bir miktar tarçın 1 bardak suyun içerisine atılıp kaynatılır. Daha sonra oluşan karışımı yara izlerine sürersiniz.

Tiroide karşı maranki hoca rokayıda tavsiye ediyor

Roka'nın Anti-Ülser (Ülsere karşı) etkisi bulundu

Suudi Arabistan da bir araştırma grubu tarafından yapılan çalışmaya göre rokanın ülsere karşı özelliklere sahip olduğu belirtildi. Latincede Eruca sativa halk arasında roka olarak bilinen bitkinin hücre koruyucu ve ülsere karşı etkisi farelerde gastrit lezyonlarda teşvik edici etkisi deneysel koşullarda araştırıldı.
Gastrik ülser dünya çapında birçok insanı etkileyen önemli bir hastalıktır. Klasik tedavi uygulamalarına rağmen tedavisi hala tam olarak yoktur. Son zamanlarda Brassicacae familyasına ait roka (Eruca sativa) Orta Doğu ve Avrupa toplumlarında daha çok salata olarak tüketilmektedir. Yaygın olarak Brassicacae familyasına ait bitkilerin tümör oluşumunu azaltan, ülseri önleyen ve karaciğeri koruyucu etkiye sahip olduğu düşünülmektedir.
Araştırma grubunun lideri Dr. Syed Rafatullah albino farelerde rokanın ülser oluşumu ve gastrit salgılamayı azaltıcı ve gastrit anti-ülsere karşı etkilerini deneysel koşullarda araştırdıklarınıi belirtti. Gastrit asit salgılanması çalışmalarında farelerin mideden ince bağırsağın en ucundaki duedonuma doğru olan geçitin bağlandığı yer üzerine yapıldığını vurguladı.
Yapılan bu çalışmada farelerde gastrit lezyonların ethanol içeren zararlı kimyasallar, kuvvetli alkaliler, sterodial içerikli olmayan enfeksiyonu giderici ilaçlar tarafından teşvik edici özellikleri ve farelerin mide salgı bezlerine ethanollü ilaçların verilmesinin gastirit mukus duvarı, protein olmayan sülfidriller (NP‑SH) ve malondialdehid düzeyleri araştırılmıştır. Gastirit dokularında histolojik çalışmalarda yapılmıştır. Çalışmada roka ekstraktı farelere 2 farklı dozda(250 ve 500 mg/vücut ağırlığı) verilmiştir.
Çalışma sonucunda etanolik roka ekstraktının bazal gastirit asit salgılanması azalttığı bulundu. Nekrotik ajanlar(%80 etanol, 0.2 mol/L NaOH, % 25NaCl), tarafından artırılan gastirit ülserasyon, roka ekstraktı tarafından önemli bir şekilde azaltılabildiği saptandı.Diğer taraftan gastirit mukus duvarı, protein olmayan sülfidriller (NP‑SH) ve malondialdehid düzeyleri önemli ölçüde düştüğü gözlendi.
Sonuç olarak araştırıcılara göre roka ekstraktının gastirit lezyonlarına karşı ülseri önleyici hücre koruyucu etki gösterdiğini sonucuna varıldı.
Kaynak: Alqasoumi et al. Rocket 'Eruca sativa': A salad herb with potential gastric anti-ulcer activity. World Journal of Gastroenterology, 2009; 15 (16): 1958 DOI: HYPERLINK "http://dx.doi.org/10.3748/wjg.15.1958" t "_blank" 10.3748/wjg.15.1958

SAÇ DÖKÜLMESİ

Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi öğretim üyeleri yabanı rokanın insan sağlığına faydalarının belirlenebilmesi için araştırma başlattı. Rokanın yabani olan cinsinin sağlığa daha faydalı olduğunu söyleyen Ege Üniversitesi (E.Ü) Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Dursun Eşiyok "Birçok hastalığa iyi geldiğini biliyoruz. Özellikle yabani rokanın içinde anti kanserojen bir madde olduğunu öğrendik. Bunun haricinde saç dökülmelerinde ve idrar söktürücü olarak da kullanılabiliyor" dedi

Keyif ve tebessüm için Bunu Yiyin: Roka - Ispanak Roka, pazı, ıspanak gibi B vitamini zengini lifli yeşillikler, keyif hormonlarının üretim meclisi üyeleri serotinin, dopamine ve norepinephrine depoları. Bilimsel araştırmalar B6 vitamini eksikliğinin asabiyet, hırçınlık ve hatta depresyon sebebi olabileceğini gösteriyor.

Roka

Roka
Turpgiller familyasmdandır. (Latince cins adı eruca’yla Türkçe roka arasındaki benzerliğe dikkat çekip, roka’nın Jtalyancada “lahana” anlamına gelen ruca’dan mı, yoksa doğrudan Yunanca rokd’dan mı geldiği konusunu özel araştırmacılarına bırakalım. Sativa, “kültürü yapılan, yetiştirilen” demek.) 10-70 cm boylarında, beyaz ya da san çiçekli, bir-iki yıllık, otsu bir bitkidir. Bir yıllık olduğu yerler kışın sert geçtiği yerlerdir, kışın yumuşak olduğu bölgelerde soğuklarda da varlığını sürdürebildiği için iki, hatta üç yıl toprak üstünde kalabilir. Dişli kenarlı derin parçalı yaprakları kalınca ve etlidir.
Anayurdu Akdeniz bölgesidir. Anadolu’da yabani olarak bulunur, ama asıl bahçelerde yetiştirilir. Yabani rokayla bildik bahçe rokası aynı lezzete sahiptir, yabaniler san çiçekliyken, bahçede yetiştirilenleri mor lekeli beyazımsı renklidir.
Üretim için tohumları mart-eylül aylarında ekilebilir. Roka, lezzet olarak “tere”yle benzerlikleri olan, bir tür yabani maruldur. Eski Yunanlılardan ve Romalılardan bu yana bilinir. Cinsel gücü artırıcı kabul edildiğinden, manastır bahçelerinde üretimi, kekikle birlikte, yasaklanmıştır. Taze yapraklarda daha az olan acılık kart yapraklarda artar. Bunlar kokulu ot olarak salatalara, taze peynirlere, soslara eklenir, karışık salatalara da girer. Pizzalara, ezmelere katılır. Zeytinyağıyla, sarımsakla, keçi peyniriyle, çiğ jambonlarla iyi gider.
Özellikle italyan mutfağında ıspanak gibi pişirilerek de yenir.
Rokanın yapraklarının 100 gramında 150 mg C vitamini bulunur. Bitkinin
bileşiminde bunun dışında B grubu vitaminleri ve az miktarda E vitamini vardır.
İçerdiği minerallere gelince potasyum, kalsiyum, fosfor, magnezyum, sodyum,
demir, manganez ve selenyum.
Yaprakların yakıcı lezzetini bir uçucu yağ vermektedir. Yaprakların ve tohumun uyarıcı, cinsel gücü artırıcı, güçlendirici ve öksürük kesici etkileri vardır.

Bitkisel kaynaklar içinde Demir en çok Ebegümecinde (12,7mg) ve Rokada (9,5mg) bulunur. Demir ıspanakta zannedildiği kadar yüksek değildir (1,5mg) ve demir emilimi için C vitaminine ihtiyaç vardır ki bu da Rokayı öne çıkartmaktadır.

KALSİYUMU YEŞİL SEBZELERDEN ALIN (ROKA - DEREOTU)"Çünkü kalsiyumun emilebilmesi için, fosforla belli bir oranı tutturması gerekiyor. Maalesef sütte, bire bir gibi oran vardır ve kalsiyum-fosfor iyi emilmez. İyi emilmediği zaman da kana geçmez. En çok süt tüketen ülke ABD'dir. Yılda kişi başına 130 litre süt tüketimi vardır. Ve en çok da kemik kırıkları ve kemik erimesi burada görülür. Meksikalı ve siyahlar fazla süt tüketmezler, bunlarda kemik kırıkları son derece azdır

Dereotu ve rokada, sütten daha fazla kalsiyum bulunur. Kalsiyum, pek çok yeşil yapraklıda var. Bunlar, ayrıca bir yığın vitamin sağlıyor. Hele de bunları, taze taze tüketirseniz. Emilim açısından kalsiyum-fosfor oranları da çok iyi. Yeşil yapraklılar, kemiklerin kuvvetlenmesi için gerekli olan potasyum, magnezyum açısından da zengin. Kemiklerin güçlü olması için yeşil yapraklıların tüketilmesine önem verilmeli."

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !